Pirknerklamm Klettersteig
Régió: Felső-Dráva-völgye (Oberdrautal), Karintia (Kärnten), Ausztria
Nehézség: C
Táv (steig): 1,2 km
Táv (össz): 2,4 km
Szintkülönbség (steig): 200 m
Szintkülönbség (össz): 300 m
Idő (steig): 2 óra
Idő (össz): 2,5 - 3 óra
A túra időpontja: 2011. augusztus 7.
Nehézség: C
Táv (steig): 1,2 km
Táv (össz): 2,4 km
Szintkülönbség (steig): 200 m
Szintkülönbség (össz): 300 m
Idő (steig): 2 óra
Idő (össz): 2,5 - 3 óra
A túra időpontja: 2011. augusztus 7.
A parkoló GPS koordinátái: 46°45'33.7"É, 12°55'30.4"K
A beszállás kb. GPS koordinátái: 46°45'32.0"É, 12°55'30.4"K
A beszállás kb. GPS koordinátái: 46°45'32.0"É, 12°55'30.4"K
Klamm. Vagyis szurdok. Mikor először láttam meg a képeket erről a steigről, rögtön tudtam, hogy ide mennünk kell! Kedvesem, Judit is osztotta a lelkesedésemet, így nem sokat haboztunk, amint adódott rá alkalom, felkerestük ezt a fantasztikus helyet. Képzeljetek el egy mesés szurdokot, alján a békésen folydogáló patakkal, ami már önmagában egy élmény. Hát még így, hogy a patak fölött, vízesések oldalában kell mászni!
No de ne siessünk ennyire előre, a célunk az Ausztria déli tartományában, Karintiában megbúvó piciny falu,
Megérkeztünk! Érdemes itt felvenni a felszerelést, mert nem kell sokat menni. Ha a patak folyásával szemben állunk, akkor a patak bal oldalán kell elindulnunk (tehát vissza kell mennünk a hídon), befelé az erdőbe, majd pár száz méter után kiérünk egy tisztásra, és bizony lakóházat is találunk. Ne ijedjünk meg, a lakóház melletti kis ösvényen induljunk el a patak felé, majd pár lépéssel már bent is vagyunk a mederben! Itt kezdődik az élmény! A túlparton egy öreg, mára már használaton kívüli malom bújik meg a hatalmas, vöröses sziklafal oldalában. Kivájt fatörzs terelte egykoron a vizet a most csak némán meredő kerékre, az épület elhagyatottnak látszik. A beszállás igazából nem nehéz, köves-törmelékes terepen indulunk be a meder közepe felé. A steig egy nagyobb darab sziklával kezdődik, az első szakasz egy kb. 10 méteres függőleges felmászás


A hidak után kicsit könnyebb, B-C-s szakaszok következnek, hol felfelé kaptatunk, hol a mederben sétálunk. A lépések idővel egyre fogynak, egyre több ügyesség kell ahhoz, hogy a szurdok fala adta természetes lépések segítségével haladjunk. Mielőtt felbukkannánk a fal tetején, átöleljük a sziklát, átlépünk és úgy érünk vissza a mederbe. Most egy könnyebb szakasz következik, felmászunk egy nagy sziklára, majd lemászunk róla. De nem akárhogy! Egy nagyobb lelépéssel megállunk a szikla peremén, innen egy dróton lépegetünk át a szomszédos sziklára, ami kb. 2-3 méterre van tőlünk. Ez eddig rendben is van, de alattunk méterekkel dübörög a patak! Sőt, itt sincs megállás: bal oldalon egy hatalmas vízesésben zúdul alá a nyáron is csupán néhány fokos víz... ilyenkor az ember mindenről megfeledkezik, csak a drót, a szikla és a víz jár a fejében. Ha megmásztuk a sokadig vízesést, akkor újabb függőhíd vár ránk: ismét átkelünk a patak felett. A sok átkelés és sziklamászás után kicsivel könnyebb, B-s szakasz következik, amíg el nem érünk a Szivárvány-vízeséshez (Regenbogen Wasserfall). Itt egy hatalmas gátat építettek a szurdokba, ami megfogja a vizet, ami így sok-sok méteren bukik alá. Nevét onnan kaphatta, hogy a lezúduló vízből annyi vízpára száll fel, hogy amikor átsüt rajta a nap, mindenféle színben pompáznak a falak körülötte. Miután vízszintesen megközelítettük a gátat, ki is másszuk: a lépések jók, nagyok, de kicsit távol vannak egymástól, így sokszor (tényleg) nagyot kell lépni a falon. Több helyen akad szép nagy természetes lépés / pihenő is a B-C-s falon. Ahogy egyre magsaabbra érünk, úgy tűnik egyre távolibbnak a szurdok alja. Lassan kibukunk a gát pereme fölött, de azért a fal végén marad pár méter vízszintes szakasz is, míg elérjük a gátat.
Az igazán izgalmas részek ezzel véget is értek. A gát felett a patak medre kiszélesedik és sekélyebb lesz, így folyása is lassul, megnyugszik. A medrében kisebb kövek között sétálunk, majd nem sokkal később át is kell kelni a patakon. Itt semmi segítségünk nincs, így magsabb vízállásnál ezt a mutatványt nem ússzuk meg fürdés nélkül! Nekünk szerencsénk volt, át lehetett kelni a patakon viszonylag szárazon. Az utolsó szakasz egy kisebb vízesés előtt kezdődik: a falra való beszállás kicsit komolyabb, C-s szintű. A lépés magasan van, és bizony karból kell felhúznunk magunkat! Ha az első lépésen fent vagyunk, akkor már nem lesz baj: kicsit megyünk feljebb, majd vízszintesen haladunk, eleinte a fal természetes lépésein, majd ahogy kanyarodik a fal, úgy jelennek meg a mesterséges segítségek is pár méterre a víz szintje felett. Innentől már nagyon jók a lépések és a kapaszkodási lehetőségek is, pár lépéssel elérjük az óriási völgyzáró duzzasztógátat. Ennek oldalában kell felkapaszkodnunk, egészen a gát tetejéig. Innen indul ugyanis a túristaút vissza a faluba. Először felfelé kell mennünk, nem is keveset, majd jobbra lefelé tartva elindulunk egy elég meredek hegyoldalban lefelé. Jó 20-25 percnyi ereszkedés után érünk vissza a patak mellé, a malom alá, ezúttal a patak jobb oldalán. Pár perc séta még az erdőben, és az út végén előbukkannak az autók.